عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

زندگینامه دکتر علی اکبر ولایتی
 

نام: علي‌اكبر
نام خانوادگي: ولايتي
سال تولد: 1324 هجري شمسي -1945 ميلادي
محل تولد: تهران

رشته و درجه تحصيلات عاليه:
پزشكي – متخصص در طب اطفال – فوق تخصص عفوني اطفال

 
  
     علی‌اکبر ولایتی در سال 1324در شهرستان شمیران، به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در مدرسة نادرافشار و دورة دبیرستان را در مدارس بهرام و جم قلهک به اتمام رساند. در سال 1343در آزمون رشتة پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد. دورة تحصیلات پزشکی عمومی را در 1350به پایان رساند و بلافاصله در آزمون دستیاری رشتة اطفال پذیرفته شد. در سال 1353با درجة تخصصی پزشکی کودکان از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل گردید.

 

     پس از پایان دوره تخصص به دلیل علاقه به رشته عفونی جهت گذراندن یک دوره فوق تخصصی از سوی دانشکده علوم تندرستی به دانشگاه جانز هابکینز امریکا عازم شد و با موفقیت این دوره را پشت سر گذاشت. علاوه بر درجه دکتری پزشکی، ایشان 3 دکتری افتخاری از کشورهای قزاقستان، گرجستان و تاجیکستان نیز دریافت داشته است.

 

     از سال 1359 تا 1360 نمایندة مجلس شورای اسلامی، از سال 1360 تا 1376وزیر امور خارجه، از 1376تاکنون مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل بوده است. ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی و احراز عنوان دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی از سایر فعالیت های دولتی ، قابل ذکر می باشد. از نظر علمی و رتبه دانشگاهی، استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی، اتحادیة جهانی سل و بیماری‌های ریوی (IUATLD)و انجمن جهانی تاریخ طب می باشد.

 

     ایشان در طول سالهای متمادی نشان ها و جوایز متعددی را دریافت نموده اند و به عنوان‌ چهره ای سیاسی، علمی، فرهنگی و ادبی از ایشان تقدیر به عمل آمده که می توان به این موارد اشاره نمود: مدال صلح از ایتالیا، مدال طلایی زمای اود بوسنه (ZMAJ OD BOSNE) کشور بوسنی و هرزگوین، لوح تقدیر مؤسسة اسلامی آموزش حرفه‌ای داکا از بنگلادش، تالیف کتاب نمونه «مبانی سل شناسی»، تقدیرنامه CII از طرف رییس کنفدراسیون صنایع هند، نشان درجة یک دانش و پژوهش از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، چهرة‌ ماندگار در رشتة طب کودکان در سال 84، نشان صلح تاجیکستان، برگزیدة بخش پزشکی جشنوارة بین‌المللی حکمت سینوی در همدان، عضو منتخب فرهنگستان علوم پزشکی ایران برای دریافت نشان درجة یک دانش از رییس جمهور در سال 88 ، پژوهشگر برتر حوزة فرهنگ و تمدن اسلام و ایران و دریافت جایزه علامه طباطبایی ویژه  استادان و محققان برجسته کشور از سوی بنیاد ملی نخبگان.

 

    از سال 1371 استاد علی اکبر ولایتی، از اعضاء ثابت هیئت ممتحنه و ارزشیابی رشته فوق تخصصی بیماری های عفونی کودکان بوده و طی سالهای تدریس و پژوهش، 89 عنوان مقاله در مجلات معتبر داخلی، 136 عنوان مقاله در مجلات معتبر بین‌المللی (با شاخص h: 15، در پایگاه اطلاعاتی Scopus )و 20 عنوان مقاله در کنگره‌های بین‌المللی ارائه نموده است. ایشان مولف 150 کتاب در زمینه طب سنتی، طب عفونی، تاریخ و فرهنگ و تمدن اسلام و ایران و سیاست خارجی می باشد.