عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:


آیت الله عباس واعظ طبسی

 

 اطلاعات شخصی :

نام : عباس

نام خانوادگی : واعظ طبسی

نام پدر : غلامرضا

تاریخ تولد : 1314

تاریخ وفات : 1394

 

تحصیلات :

 

وی پس از پایان دروس ابتدائی به منظور فراگیری علوم اسلامی وارد حوزه علمیه مشهد شد و سطوح مقدماتی، متوسطه، عالیه و خارج حوزه علمیه را با مجاهدت به موفقیت گذراند. وی از محضر استادن بزرگ و عالیقدری همچون ادیب نیشابوری، مدرس یزدی، حاج شیخ هاشم قزوینی، میرزا جواد آقا تهرانی، آیت الله العظمی میلانی(ره)، بهره مند و برخوردار گردید و فلسفه، فقه، اصول، کلام و سایر علوم اسلامی را نزد آن بزرگواران با موفقیت آموخت.

 

اهم سوابق:

 

ایشان در عنفوان جوانی و همزمان با مبارزات شهید نواب صفوی گام در راه مبارزه نهاد و در جهت تقویت و تایید اندیشه و راه نواب صفوی، تلاش شایانی کرد و در طول سالهای 1331 تا 1334 در سخنرانیهای خود به مخالفت با رژیم پهلوی برخواست و سرانجام در سال 1334 مجددا ممنوع المنبر شد و این منع تا هنگام سقوط رژیم پهلوی ادامه یافت.

آیت الله واعظ طبسی پس از منع منبر از از کرسی درس برای مبارزه بهره جست و در طول 35 سال تدریس در سطوح مقدماتی، متوسطه و عالی حوزه علمیه افزون بر تربیت طلاب و فضلای جوان از مبارزه نیز غفلت نورزید و از سال 1342 و آغاز نهضت امام خمینی(قدس سره) از یاران امام و استوانه های انقلاب اسلامی به شمار می رفت و در طول نهضت یکی از محدود چهره های درخشان انقلابی بود که درکنار همرزمان خود بعنوان کانون اصلی مبارزه و رهبری به هدایت مردم خراسان و مرکز توجه و محل اتکای مردم مسلمان انقلابی و شریف خطه خونرنگ و آسمانی خراسان بوده است.

 

آیت الله واعظ طبسی در طول سالهای پس از پیروزی انقلاب تا زمان وفات باحکم حضرت امام خمینی (قدس سره الشریف) افتخار خدمت به آستان مقدس حضرت ثامن الحجج علیه السلام را داشت و به رغم مسئولیتهای سیاسی اجتماعی هیچگاه از تدریس و گسترش و انجام کارهای علمی – فرهنگی نیاسود.