نسخه چاپي

آئین‌نامه هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت در آستانه تدوین

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه آئین‌نامه هیئت عالی نظارت مجمع بر اجرای سیاست‌های کلی نظام در حال بررسی و تصویب است، تاکید کرد: ان‌شاءالله با تصویب نهایی، سازوکارهای نظارت بر سیاست‌های کلی مشخص خواهد شد.به گزارش روابط عمومی مجمع، حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم در گفت‌‌و‌گو با خبرگزاری میزان، با اشاره به موضوع نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام، از تصویب آئین‌نامه «هیئت عالی نظارت» مجمع تشخیص مصلحت نظام بر اجرای سیاست‌های کلی در آینده خبر داد و گفت: بر اساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی، سیاست‌های کلی نظام توسط مقام معظم رهبری، بعد از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، ابلاغ می‌شود.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بر اساس بند ۲ اصل ۱۱۰ قانون اساسی، نظارت بر چگونگی اجرای سیاست‌های کلی نظام ، بر عهده مقام معظم رهبری است، افزود: رهبر معظم انقلاب، سال‌هاست این وظیفه را بر عهده مجمع تشخیص مصلحت نظام گذاشته‌اند و در دوره جاری مجمع، امر فرمودند که هیئت عالی نظارت بر سیاست‌های کلی مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل شود.
 مصباحی مقدم با اشاره به اینکه هیئت عالی نظارت بر سیاست‌های کلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، ۱۵ عضو دارد، تصریح کرد: رئیس و دبیر مجمع، ریاست و دبیری این هیئت عالی را نیز بر عهده دارند.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه آئین‌نامه هیئت عالی نظارت مجمع بر اجرای سیاست‌های کلی نظام در حال بررسی و تصویب است، تاکید کرد: ان‌شاءالله با تصویب نهایی، سازوکارهای نظارت بر سیاست‌های کلی مشخص خواهد شد.
 
مصباحی مقدم با بیان اینکه مخاطبین اصلی این آئین‌نامه ممکن است دولت، مجلس، قوه قضائیه، نیروهای مسلح و یا سایر نهادهای دیگر باشند، افزود: مخاطبین اصلی آن، موظف‌اند طی شش ماه، برنامه‌های خود را برای اجرا و عملی کردن سیاست‌های کلی اعلام کنند.

وی اعتبار مصوبات مجلس را مبنا قرار دادن سیاست‌های کلی نظام دانست و با اشاره به ادامه روند نظارت هیئت عالی نظارت مجمع بر اجرای سیاست‌های کلی نظام  بر مصوبات مجلس شورای اسلامی، گفت: پیشنهاد تغییر و اصلاح در رسیدگی به این برنامه‌ها اگر لازم باشد به کمیسیون‌های تخصصی و حتی صحن علنی داده می‌شود، در صورت مصوب شدن آن و ارسال به شورای نگهبان، اعضای هیئت عالی نظارت مجمع، دیدگاه خود را به این شورا منتقل می‌کنند و درمجموع سازوکار پیاده شدن سیاست‌های کلی را دنبال می‌کند.
 
عضو هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه نظارت هیئت عالی نظارت مجمع بر اجرای سیاست‌های کلی نظام، تا زمان تقدیم گزارش مربوط به انطباق اجرای این برنامه‌ها با سیاست‌های کلی به رهبر معظم انقلاب، ادامه دارد، افزود: پیشرفت‌ها و عقب‌ماندگی‌های سازمان‌ها در این گزارش قید می‌شود.
 
مصباحی‌مقدم با اشاره به ۳۷ سیاست کلی ابلاغی توسط مقام معظم رهبری، بر مشخص شدن نتیجه نهایی بررسی چند مورد از سیاست‌های کلی نظام توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام، تأکید کرد و افزود: این موارد به‌دقت مورد ارزیابی قرارگرفته است.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، اقتصاد مقاومتی، اصل ۴۴ قانون اساسی، سیاست‌های برنامه‌های پنجم و ششم را از محور‌های مهم و بررسی‌شده توسط مجمع برشمرد و با تأکید بر اینکه عملکرد سازمان‌ها و نهاد‌ها در اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و اقتصاد مقاومتی، فاصله زیادی با اصل سیاست‌های کلی ابلاغی دارد، اظهار داشت: هیئت عالی نظارت مجمع بر اجرای سیاست‌های کلی نظام، با تعیین شاخص‌هایی، ارزیابی و نتیجه را به مسئولان مربوطه منتقل کرده است.

  • تاریخ درج خبر :
  • سه شنبه ٢٣ آذر ١٤٠٠ - ١٢:٢٧
  • کد خبر :
  • ١٥٧٠

خروج