نسخه چاپي

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست جامعه اسلامی مدیران:

هفته بسیج فرصتی مناسب برای شناخت تاریخ انقلاب است /گروهی با بلندگوهای خارجی و طرفدارانشان برای نیروهای انقلاب و کشور هزینه درست می‌کنند / سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی برای جلوگیری از پیامدهای تحریم تدوین‌شده است

دکتر محسن رضایی در نشست جامعه اسلامی مدیران گفت: مسئله مدیریت جهادی، با مدیریتی که الان در اقتصاد و فرهنگ می‌بینیم، متفاوت است. گروهی می‌خواهند انقلابی‌ها را کنار بزنند و با بلندگوهای خارجی و طرفدارانشان برای نیروهای انقلاب و کشور هزینه درست می‌کنند.

 

 

 

 

 به گزارش اداره کل روابط عمومی مجمع، دکتر محسن رضایی سه‌شنبه‌شب پنجم آذرماه در پنجاه و پنجمین نشست جامعه اسلامی مدیران با تبریک هفته بسیج مستضعفین گفت: هفته لشکریان مخلص امام زمان را به شما بسیجیان تبریک عرض می‌کنم.هفته بسیج فرصت مناسبی برای شناخت مجدد تاریخ انقلاب است. در سال 58 یک سال قبل از اینکه جنگ راه بیافتد امام دستور تشکیل ارتش 20میلیونی را دادند. آن زمان کسی فکر نمی‌کرد که یک سال بعد دنیا دست‌به‌دست هم بدهد و به ما حمله کنند. بجای اینکه دخالت‌ها را با معذرت‌خواهی جبران کنند وارد پنج استان از کشور ما شدند تا به‌زعم خودشان ما از انقلاب دست بکشیم. آن دوران ما ارتشی داشتیم که به دلیل انقلاب، از سرهنگ به بالا را نداشت. تحریم تسلیحاتی شده بودیم و آقای بازرگان هم خدمت سربازی را نصف کرده بود و یک‌طرفه قراردادهای خرید نظامی را لغو کرده بود. برخی‌ها گویا می‌خواستند کشور ما خیلی زود تسلیم شود. در ساعات اولیه در هیچ مرزی بیش از 5 ساعت مقاومت نشد. هیچ‌گاه بعد از جنگ جهانی ایران به این شکل اشغال نشده بود. امام فرمودند: چنان سیلی به صدام بزنیم که از جای خود بلند نشود.

 

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: در زمان فرماندهی بنی‌صدر هم اتفاقی در دفاع نیافتاد و همه پیروزی‌ها مربوط به بعد از رفتن بنی‌صدر است. ما با دست‌خالی موفق شدیم. اولین مسئله‌ای که به همه ثابت شد این بود که اگر به مردم مسئولیت و اختیارات بدهیم از دل آن مردم قهرمان‌هایی پیدا می‌شود و به اوضاع سامان می‌دهد. بسیجیان از مساجد و بعد از آموزش به جبهه می‌آمدند. تیپ و لشکر انقلابی از جوانان تشکیل دادیم. من 27 ساله بودم. بسیاری از شهدا و قهرمانان جنگ جوان‌تر از من بودند و هیچ آموزش و تشکیلات منظمی را هم تجربه نکرده بودند. ولی به ژنرال‌های بزرگی تبدیل شدند.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سؤال اینجاست که چرا امروز نمی‌توانند اقتصاد را به شکوفایی برسانند. اگر به تاریخ دفاع مقدس نگاه کنیم می‌بینیم که در بسیجیان ایمان و اعتقاد و معتقد به امر امام به‌وضوح دیده می‌شد. به این جوانان و مردم اعتماد شد. مسئولیت و میدان داده شد. بنا به شایستگی‌ها، مسئولیت‌های فرماندهی به آنها داده شد. بار جنگ که در تمام دنیا بر عهده دولت‌ها است، به مردم سپرده شد. مردم آمدند و نظام جمهوری اسلامی به آن‌ها اختیار داده. عامل اول ایمان و عامل دوم اختیار و مسئولیت دادن به مردم بود. مسئله سوم مدیران و فرماندهانی از جنس مردم و ایمان بود. در دوران دفاع مقدس امام اگر دستوری می‌دادند، بلافاصله عملیاتی می‌شد. موضوع چهارم تفاوت فرماندهی با سال اول جنگ بود. عنوان مدیریت جهادی به این شیوه فرماندهی اطلاق می‌شود. تداوم آن راه و مکتب ما را به قدرتی بزرگ در منطقه تبدیل کرده است.

 

دکتر محسن رضایی گفت: مسئله‌ای که امروز داریم این است که به نظر می‌رسد از عوامل موفقتیمان در کشور استفاده نمی‌کنند. دلیلی ندارد منتخبین مجلس و دولت، در امتداد نظر رهبری عمل نکنند و بخواهند متفاوت عمل کنند. از سران سه قوه تا مدیران کل، مدیریت کشور را باید در امتداد رهبری اجرا کنند تا سیاست‌های ابلاغی رهبری اجرا شود و حوادث و آسیب‌های کمتری رخ دهد. سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با مشورت خبرگان و صاحب‌نظران کشور پنج سال پیش تدوین و ابلاغ شد. این سیاست‌ها برای جلوگیری از پیامدهای تحریم تدوین‌شده است. وقتی مدیران کشور به این سیاست‌ها، احساس نیاز نکنند و به آن سیاست‌ها عمل نکنند، می‌بینیم که مردم و نظام و دولت و مجلس آسیب می‌بینند. این سیاست‌ها را اگر بپذیرند و برنامه‌ریزی کنند، دیگر به امید سراب و قول‌های واهی منتظر نمی‌مانند.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در مبحث تدوین سیاست‌های کلی جمعیت هم‌اکنون شاهد کاهش جمعیت جوان کشور هستیم. دو کشور ایران و چین بیشترین کاهش در نرخ باروری و جایگزینی را داشته‌اند. دولتمردان ما اگر فشار مضاعفی برای کاهش جمعیت نمی‌آوردند، رشد جمعیت با نرخ کمتری کاهش می‌یافت اما گروهی با شعارهای اشتباه، جمعیت ایران را به‌سوی کهن‌سالی سوق دادند و هنوز سیاست‌های جمعیتی در مراکز تأثیرگذار ازجمله بیمارستان‌ها ابلاغ یا اجرایی نشده است.

 

ایشان با اشاره به وقایع اخیر کشور افزود: ما جنگ را با امتداد مدیریت جنگ و نظر امام پیش بردیم و از مردم در اداره جنگ استفاده کردیم.  اما الان اقتصاد را به سرمایه‌داری سوق داده‌اند و مردم خود را در اقتصاد کشور سهیم نمی‌بینند. در مسئله بنزین ضدانقلاب از اعتراضات مردم سوءاستفاده کردند و به مردم آسیب زدند. البته حوادث و اغتشاشات در چهار روز کنترل شد اما اگر دولت می‌خواست با اصلاح قیمت بنزین به گروه‌هایی از مردم کمک کند بهتر بود در مورد فلسفه این کار به مردم توضیح می‌دادند و بنابر گفته کارشناسان روش‌های بهتری هم برای انجام این کار بود. در اقتصاد، کشاورزی و صنعت باید از مردم استفاده کرد و آنها را با اختیار به میدان آورد. اینکه از استان های مختلف، تصمیمات را به تهران بسپاریم و اختیار را از استانداران بگیریم شایسته نیست و به مردمی شدن اقتصاد منجر نمی شود.

 

استاد دانشگاه جامع امام حسین(ع) گفت: مساله مدیریت جهادی، با مدیریتی که الان در اقتصاد و فرهنگ می بینیم، متفاوت است. مدیریت کلاسیک و کارمندی، روحیات خاصی دارد که اگر فساد به آن راه پیدا نکند، جای تعجب دارد ما عامل مدیریت جهادی در دوران شکوفایی بسیج دیدیم اما در سایر عرصه های اداره کشور مانند اقتصاد دیده نمی شود. به نظر می رسد که ما به عوامل موفقیت مان توجه نمی کنیم. چرا خودمان با خودمان بیگانه ایم و می خواهیم از روی دست دیگران دیکته بنویسیم. چرا نمی خواهیم به جوانان و مردم اعتماد کنیم؟ این مشکل اندیشه ای از زمان امیرکبیر تا اکنون وجود داشته است. نگاهی که به بیرون از مرزها است و نگاهی هم هست که پیشرفت را از داخل به بیرون می بیند. گروه اول به رابطه با دنیای غرب نگاه می کند اما گروه دوم می گوید اگر ما توانا باشیم می توانیم با دنیا رابطه بهتری برقرار کنیم. ما اگر تولید ملی را در ایران فعال کنیم، آن روز باید روزانه یک میلیون بشکه نفت وارد کنیم. میلیاردها دلار کالا صادر و میلیاردها دلار وارد کنیم. کافی است دولت مردان برنامه هایی را برای اجرای سیاست های کلی نظام در نظر بگیرند. وظیفه ما در مجمع پیشنهاد سیاست های کلی به رهبر معظم انقلاب است. اگر به این سیاست ها عمل شود، مشکلات کمتر و موفقیت کشور بیشتر خواهدشد.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در بعضی از امورات کشور هنوز دو تفکر به جمع بندی نرسیده اند. گروهی می خواهند انقلابی ها را کنار بزنند و با بلندگوهای خارجی و طرفدارانشان برای نیروهای انقلاب و کشور هزینه درست می کنند. آنها اقتصاد و فرهنگ را در دست گرفته اند و از پشت به ما خنجر می زنند. مشکلات را حل نمی کنند و به گردن نظام و رهبری و حزب اللهی ها می اندازند و ما داریم آنها را تحمل می کنیم. برجام گل سر سبد اندیشه غربزده بود و می گفتند که ایران بعد از این بهشت می شود. آیا خروج ترامپ از برجام دلیلی بر شکست اندیشه امیدواران به غرب نیست؟ ما چه کار کنیم با اندیشه ای که اجازه نمی دهد مدیریت کشور در امتداد رهبری قرار بگیرد و مردمی شود؟ ما امیدواریم و با همین صبر و تحمل که نظام داشته، انها نیز با انقلاب همراه شوند تا به نتیجه برسیم و همه در مسیر امام ،شهیدان و بسیجیان با صداقت و صمیمیت قرار گیرند. وظیفه ماست که پیشمرگ رهبری باشیم نه اینکه انتظار داشته باشیم رهبر معظم انقلاب برای دفاع از تصمیمات مدیران به میدان بیایند وهزینه بدهند.

 

ایشان در پاسخ به سوال یکی از حاضرین در مورد اصلاح قانون اساسی گفت:قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بعد از اصلاح دوم، منشور جامع و کاملی است. مشکل از نوعی بی انضباطی درعمل قانون ناشی می شود. باید به فکر ایجاد انضباط در اجرای قانون اساسی باشیم. موضوع شفافیت و شرح صدر در انتقاد و مناظره بسیار مفید است. اولین مناظره های انقلاب در تلویزیون با حضور من و آقای بنی صدر و چریک های فدایی بود. آنجا توانستیم با شفافیت و سند، آنها را محکوم کنیم. تشخیص مردم یکی از راهکارهای عبور مردم از موانع است. همه ی ما مسئولیم و باید دست به دست بدهیم و مشکلات را برطرف کنیم.

 

دکتر رضایی در مورد تصمیمات شورای سران قوا گفت: حدود یکسال پیش جناب آقای رئیس جمهور به مقام معظم رهبری پیشنهاد دادند که چون شرایط سخت شده، رهبری به میدان بیاند و ما اوامر ایشان را اجرا کنیم. اما رهبری در پاسخ گفتند نیازی نیست و بر اساس اصل 110قانون اساسی، به شورای سران سه قوه اختیاد دادند. معنای این تصمیم و فعالیت شورای سران قوا، به مفهوم تعطیلی مجلس نیست. رهبر انقلاب در جزئیات امور و تصمیمات سران قوا، دخالت نمی کنند. در مورد کلیات اعلام نظر می کنند.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره عملکرد قوه قضاییه در مبارزه با فساد گفت: آقای رئیسی روحیه بسیجی دارد و حقیقتا می خواهد مساله فساد را از سطح جامعه رفع کند. کارهای ایشان به نفع مردم و نظام است.

 

دکتر رضایی در خصوص شنیدن دیدگاه‌های انتقادی مردم گفت: مشکلی که در کشور داریم این است که اصل اسلامی امربه‌معروف و نهی از منکر را برای هدایت مسئولان از سوی مردم رعایت نمی‌کنیم و قانون جامعی در این خصوص نداریم. نباید این اصل را به موضوع حجاب مرم تقلیل داد و چارچوب توجه به نظر مردم و اعتراض آنها را لحاظ نکنیم. مردم می‌توانند اجرای سیاست‌های کلی را از دولتمردان و نمایندگان مجلس و مسئولان مطالبه کنند. در آموزش‌وپرورش هم تربیت دانش آموزان بر اساس امربه‌معروف و نهی از منکر در جامعه صورت بگیرد. در این منظر، دشمنان هم نمی‌توانند به اعتراضات مردم ورود کنند و سوءاستفاده کنند.

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • سه شنبه ٥ آذر ١٣٩٨ - ٢١:٢٩
  • کد خبر :
  • ١٠٧١

خروج