نسخه چاپي

دکتر محسن رضایی در همایش بین المللی افول آمریکا :

مانع بزرگ پیشرفت ملت ما آمریکا است / دلارها ی با پشتوانه سیاسی مانند بمب ساعتی علیه آمریکا عمل خواهد کرد/ نظام های اقتصادی غربی در حال فروپاشی هستند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع شرکت کنندگان حضوری و دنبال کنندگان مجازی همایش بین المللی افول آمریکا گفت: اگر بخواهیم در برابر افول آمریکا جهش پیدا کنیم باید در همه زمینه ها قوی بشویم. وقتی افکار و نظام های اقتصادی غربی در حال فروپاشی هستند جای تعجب است که از این نظام ها در کشور ما الگو برداری می شود.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر محسن رضایی صبح سه شنبه ششم آبان ماه 99 در همایش بین المللی افول آمریکا، روند گذشته و تحولات آینده که در لانه جاسوسی سابق آمریکا برگزار شد، گفت:از پژوهشکده شهید صدر و همه عزیزانی که این همایش را برگزار کردند و از کسانی که به صورت حضوری و افرادی که به صورت مجازی در این همایش شرکت کرده اند، تشکر و قدردانی می کنم.
دکتر محسن رضایی با اشاره به ابعاد گوناگون موضوع افول آمریکا افزود: موضوع افول آمریکا به چند دلیل با ملت و نظام ما مرتبط است. از مهم ترین انها مانع بزرگ پیشرفت ملت ما آمریکا است. رژیمی که از سالها قبل از انقلاب و چهل و دو سال پس از پیروزی انقلاب جلوی پیشرفت ملت ما را گرفته است. انقلاب ما انقلابی است که حرفهای نویی دارد که در تعارض با فرهنگ و تمدن غرب است و لذا افول آمریکا برای ما یک موضوع مهم و اعتقادی است. در 200سال اخیر، آمریکایی ها و اروپایی ها در منطقه از موضع برابر برخورد نکرده اند و در دوره ترامپ از موضع برخورد یک کشور متمدن با عقب مانده ها برخورد کرده است و بسیار از اظهارات توهین آمیز ترامپ در مورد کشور های اسلامی از جمله عربستان سعودی ناخشنودیم.
فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: عامل اصلی عقب نگاه داشتن بسیاری از کشورها، سیاست نانوشته غرب و اروپا و آمریکا در 200سال اخیر بوده است که امروز دامن خود آنها را گرفته است. در دهه اخیر، این تکبر وخود خواهی به حدی رسیده است که علیه مردم خود، پای بر گلوی افراد می گذارند و به جان و مال مردم بی احترامی می کنند. اقتصاد آنها نیز در یک رقابت نفس گیر با اقتصادهای نوظهور در حال عقب نشینی است. بدهی های زیاد و از همه مهمتر نداشتن هزینه نیروهای سرکوبگر خود در خارج آمریکا بحران اقتصادی را بیش از گذشته کرده است. دلارها ی باپشتوانه سیاسی مانند بمب ساعتی علیه آمریکا عمل خواهد کرد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: قدرت دفاعی آمریکا که ابزار مهمی در سلطه گری آمریکا بوده است به شدت تضعیف شده است. کاهش نیروهای آمریکا، شکست نظامیان آمریکا در افغانستان و عراق وسوریه، قدرت دفاعی و امنیتی آنها را کاهش داده است و آمریکا رهبری خود را در بسیاری از نقاط جهان از دست داده و نبردهای نیابتی هم به جایی نرسیده است. طرح کنار هم آوردن اعراب و اسرائیل در مقابل گفتمان مقاومت هم به نتیجه نخواهد رسید.
دکتر رضایی به چالش های فلسفی غرب اشاره کرد و گفت: بحران سیاسی درون آمریکا و فرانسه، حکایت از نوعی بحران فلسفی و ارزشی در غرب دارد. جنبش های گوناگون و شنیدن صدای جدایی طلبی در آمریکا و طرح متلاشی شدن ایالات متحده نشان از بحرانی بزرگ دارد. فروپاشی فلسفی برای اداره جهان عامل سقوط آمریکا بوده و ارزش آزادی بدون عدالت در غرب با شکست مواجه شده است.
استاد دانشگاه جامع امام حسین(ع) با اشاره به شکست ایدئولوژی شوروی سابق گفت: همانطور که عدالت نیز بدون آزادی در سوسیالیزم بی نتیجه بود، آمریکا نیز با چنین بحرانی در آزادی بدون عدالت مواجه شده است. هر دو این ارزش ها بدون انسانیت دروغی بیش نیست.
وی افزود: تشدید ناکارامدی دولت های لیبرال دموکراسی و بی اعتمادی مردم به آنها نیاز به تشکیل الگوی جدیدی است که بر اساس آزادی و عدالت در سایه حقیقت انسان تفسیر و پیاده سازی شود. امروز بحران فلسفی را در تئوری پردازانی چون فوکویاما ملاحظه می کنیم همان هایی که 20سال پیش از بهشت رویایی لیبرال دموکراسی حرف می زدند امروز از پایان لیبرالیسم سخن می گویند و دهه های آینده سالهای بحران های بزرگ در اروپا و غرب خواهد بود.
استاد دانشگاه جامع امام حسین(ع) با اشاره به مشکلات اقتصادی جامعه ایران گفت: نگاه به وضعیت کنونی اقتصاد ایران نشان می دهد که افکار آمریکایی و تحریم آمریکایی مانند دو لبه قیچی عمل می کند. به دلیل رویکرد غلط برخی دولت مردان، دراداره اقتصاد و تحریم ها معیشت مردم را با مشکل مواجه کرده و باید نگاه جدیدی برای اداره اقتصاد پیدا کنیم و از بت بزرگ غرب الگو برداری نکنیم. وقتی نظام های اقتصادی غربی در حال فروپاشی هستند جای تعجب است که از این نظام ها در کشور ما الگو برداری شود.


وی تصریح کرد: اگر ما بخواهیم در برابر این افول آمریکا جهش پیدا کنیم باید در همه زمینه ها قوی بشویم.نباید تنها از فروپاشی آمریکا خوشحال بشویم ولی به قوی شدن خودمان نیاندیشیم. این برای ما کافی نیست. قدرت علمی و فناورانه خود را باید در منطقه جایگزین کنیم و رویکردها و نظریاتی را جایگزین اداره اقتصاد کنیم که از دل انقلاب و اسلام برخیزد. اگر صرفا نظاره گر افول آمریکا باشیم و کشورها و تمدن های دیگر جای افول آمریکا را پر کنند، ما تنها تماشاچی این تحولات خواهیم بود. ما باید از این فرصت استفاده کنیم و بدون بهره بردن از تحول علمی و فناوری های جدید امکان پذیر نیست.

 

دکتر گوهری مقدم دبیر همایش، گزارشی از روند علمی و اجرایی همایش بین المللی افول آمریکا ارائه کرد و گفت این برنامه حاصل تلاش های یکساله اندیشکده شهید صدر و همکاری دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه جامع امام حسین(ع) بویژه همراهی های دکتر محسن رضایی و دکتر حسنی آهنگر است و آثار جانبی این همایش بیشتر از برنامه های امروز به چشم خواهد آمد و امروز در پنج پنل عمدتا مجازی موضوع افول آمریکا به بحث گذاشته می شود.
همچنین دکتر محمدرضا حسنی آهنگر، فرمانده دانشگاه جامع امام حسین(ع) در سخنانی با خوش آمدگویی به اساتید و پژوهشگران، حضور دکتر رضایی را در همایش افول آمریکا را خیرمقدم گفت و اضافه کرد: دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه جامع امام حسین(ع) با تشکیل پژوهشکده صدر، تحقق گام دوم انقلاب اسلامی و طرح ریزی تمدن نوین اسلامی را دنبال می کند. طلوع تمدن نوین اسلامی با افول تمدن غرب رقم خواهد خورد

گزارش تصویری 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • سه شنبه ٦ آبان ١٣٩٩ - ١١:١٠
  • کد خبر :
  • ١٣٨٣

خروج